Dekanın Mesajı

Ömür CeylanDEĞERLİ BİLİM VE “KÜLTÜR” DOSTLARI,
SEVGİLİ GENÇLER,


30 yıla yakın bir süredir ülkemizin temel bilimler alanındaki nitelikli insan gücüne katkı sağlayan İstanbul Kültür Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi resmi sayfasına hoş geldiniz.

Bilim ve kültür, uygarlığın ve toplumsal refahın temini için dünyanın her yerinde öncelikli olarak korunan, yatırım yapılan, kesintisiz bir biçimde geliştirilmeye çalışılan iki temel faaliyet alanıdır. Devlet aygıtlarının, eğitim kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının, basın yayın organlarının ve diğer tüm paydaşların güç birliği ile sürdürülen bu uygarlık koşusu, doğası gereği son derece dinamik bir yapıya sahiptir ve siyasi-kültürel sınırların üzerinde, küresel bir rekabete sahne olur. Tahminlerin ötesinde küçülen bir dünyada, kişisel kariyerlerin temelini oluşturan akademik ve kültürel donanım da eskiye göre çok daha büyük bir önem ve değer kazanmış durumdadır. Doğru yerde, doğru öğretim kadrosu ve doğru programlarla yola çıkmak için kişilerde olduğu gibi kurumlarda da güvenin ilk referansı şüphesiz deneyim ve birikimdir.    

Fen-Edebiyat Fakültesinin de içinde bulunduğu İstanbul Kültür Üniversitesi, 2023 yılı itibariyle 64. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Kültür Koleji Eğitim Vakfının bir parçasıdır. Birkaç yıl sonra 30. yaşını kutlayacak olan Üniversitemiz ve Fakültemiz de Kültür Koleji Eğitim Vakfının diğer eğitim kurumları gibi ülkesini ve dünyayı tanıyan, analitik düşünme becerisi gelişmiş, bilgiyi fikre dönüştüren ve fikrini savunma cesareti gösteren özgür bireyler ve araştırmacılar yetiştirmek için şeffaf, sorgulanabilir, nitelikli eğitim planları uygulamayı kendisine ilke edinmiştir. Temel bilimlerin en aranan alanları arasında yer alan, 

  • Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
  • Türk Dili ve Edebiyatı 
  • Fizik
  • İngiliz Dili ve Edebiyatı
  • Moleküler Biyoloji ve Genetik
  • Psikoloji

Bölümlerimiz, sektörlerinde başarıyla çalışan binlerce mezuna sahip olmanın gururunu yaşamaktadır.

Üniversitemizin diğer lisans programlarıyla sürdürülen Yandal (YD) ve Çift Anadal (ÇAP) programları, artık disiplinler arası bir donanım arayan reel sektörün ihtiyacını en nitelikli kadrolarla karşılamayı amaçlamakta, tüm Bölümlerimizin sahip olduğu akreditasyon (FEDEK) yetkinliği ile de eğitim programlarımız kesintisiz güncellenmektedir.  Mütevelli Heyeti’mizden aldığı destekle öğretim kadrosunun %80’ini tam zamanlı öğretim elemanlarından oluşturan Fakültemiz, Yüksek Lisans ve Doktora programlarıyla öğrencilerinin akademik kariyer planlarını mezuniyetleri sonrasında da desteklemeye devam etmektedir. 

Asırlık deneyimiyle Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Kültür Koleji Eğitim Vakfı ve İstanbul Kültür Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi olarak iş, ufuk ve kariyer sahibi olmaları için katkı sağlayabileceğimiz binlerce genci, her yıl aynı heyecan ve kararlılıkla karşılıyoruz.

Çünkü biliyoruz ki gençleri hayallerine ulaştıracak en doğru adres üniversitedir ve dün olduğu gibi bugün de “Üniversite KÜLTÜR’dür”.  
 

Prof. Dr. Ömür CEYLAN
Dekan

 


Son Güncelleme Tarihi: Pt, 03/11/2024 - 12:28